4 dalykai kuriuos reikėtų žinoti apie erkes ir Laimo ligą

4 dalykai kuriuos reikėtų žinoti apie erkes ir Laimo ligą

Kai oras vis gerėja ir prasideda vasaros atostogos, kartu su saulės nudegimais ir saugiu elgesiu vandenyje yra dar kai kas apie ką tėvai turėtų pagalvoti: erkės ir Laimo liga.

Laimo ligą platina juodakojės erkės. Ankstyvieji Laimo ligos simptomai yra karščiavimas, kūno skausmai ir apvalios formos bėrimas. Tai išgydoma antibiotikais, tačiau jei liga yra nenustatoma ir negydoma, tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pateikia informaciją, kurią turėtų žinoti visi:

  1. Prevencija yra labai svarbi

Kaip ir su visomis sveikatos problemomis, ligos prevencija yra svarbiausia. Atkreipkite dėmesį į tai kur žaidžia jūsų vaikai, nes krūmynai ir aukšta žolė yra tos vietos, kur erkės laukia savo aukų. Eidami pabandykite laikytis kelio vidurio, kiek tik tai yra įmanoma. Naudokite DEET (ne mažiau  kaip 20%), pikaridino ar IR3535 repelentą ant odos ir jais apipurkškite drabužius (įskaitant kojines ir batus), o pavyzdžiui kuprines sutepkite permetrinu.

  1. Kiekvienos dienos vakare apžiūrėkite save ieškodami erkių

Net jei jūsų vaikai tiesiog žaidžia lauke, įpraskite juos apžiūrėti. Erkės mėgsta šiltas, drėgnas vietas, pavyzdžiui, pažastis, kirkšnis ir galvos odą, todėl turėtumėte šias vietas ypač atidžiai patikrinti. Būtinai žiūrėkite dėmesingai, nes juodakojė erkė dažnai perduoda ligą, kai ji dar būna nimfos stadijoje, o nimfos yra labai mažos.

Jei radote įsisiurbusią erkę, spaustuku suimkite ją  kuo arčiau odos ir traukite tolygiai  į viršų. Jeigu liko galva, nekrapštykite. Per kelias dienas ji pati pasišalins.

Patikrinę šeimos narius, įsitikinkite, kad naminiai gyvūnai, kurie buvo lauke, neparsinešė erkių kartu su savimi. Taip pat patikrinti drabužius. Viską, kas nebus skalbiama, įmeskite 10 minučių į džiovyklą (kai plaunate drabužius, reikia žinoti, kad erkės žūna tik karštame vandenyje).

  1. Ieškokite simptomų

Jei kiekvieną dieną pasitikrinsite ar nėra erkių, jums viskas turėtų būti gerai, nes užkrėstai erkei perduoti Laimo ligą reikia mažiausiai 24 valandas, dažniau 36-48 valandas. Tai labai svarbus dalykas, kurio daugelis žmonių nežino.

Klasikinis Laimo ligos bėrimas – tai išsiplėtęs apvalus „bulio akies“ bėrimas – dėmė įkandimo vietoje. Bėrimas būna 70-80% atvejų. O tai reiškia, kad bėrimo nebūna 20-30% atvejų. Taigi, jei jūsų šeimos nariui buvo įsisiurbusi erkė 24 valandas arba jei jūs gyvenate rajone, kuriame yra daug Laimo ligos atvejų ir įsisiurbė erkė, jūs arba kitas asmuo karščiuoja, krečia šaltkrėtis, kankina skausmai dėl neaiškios priežasties, kartu su padidėjusiais limfmazgiais, vienu ar daugiau patinusiais sąnariais, turėtumėte kreiptis į savo gydytoją. Nors šie simptomai nėra būdingi vien Laimo ligai, verta pasitikrinti, nes ankstyvas gydymas lengviau  padeda įveikti ligą įveikti ligą.

  1. Būkite atidūs ieškodami informacijos apie Laimo ligą

Kaip ir daugeliu kitų atvejų, yra daug neteisingos informacijos apie Laimo ligos tyrimus ir gydymą. Svarbu rinktis laboratoriją, kuri naudoja įrodymais pagrįstas normas ir procesus. Nerekomenduojama atlikti Laimo ligos tyrimų asmenims, kuriems nėra aiškių Laimo ligos simptomų.

Nėra įrodymų, kad Laimo liga perduodama nuo žmogaus žmogui per lietimą, bučinius

ar lytinių santykių asmeniu, sergančiu Laimo liga, metu. Nėra duomenų ir apie Laimo ligos perdavimą per motinos pieną.