Alytuje pagerės susirgimų diagnostika

Alytuje pagerės susirgimų diagnostika

Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centre duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorijos „Sosdiagnostika“ padalinys. Tai pirmoji Alytuje ir viena iš keturių Lietuvoje akredituotų pagal tarptautinius ISO 15189 reikalavimus medicinos laboratorijų. Tikimasi, kad laboratorijos padalinys padidins kokybiškų tyrimų prieinamumą alytiškiams, o medikams – leis greičiau ir efektyviau diagnozuoti klastingas ligas.

Tyrimų rezultatai pripažįstami Lietuvoje ir užsienyje

Pasak Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkės, laboratorijos „Sosdiagnostika“ vadovės, gydytojos Eglės Marciuškienės, dabar alytiškiai gali gauti visus aukštos kokybės kraujo tyrimus, kurių rezultatai bus pripažįstami ne tik Lietuvos, bet ir užsienio gydymo įstaigose.

„Pacientai skųsdavosi, kad nuvykę, pavyzdžiui, į ligonines Kaune ar Vilniuje operuotis, būdavo verčiami kartoti rajonų pirminės sveikatos priežiūros centruose atliktus kraujo tyrimus. Mūsų laboratorija yra akredituota pagal ISO 15189 “Medicinos laboratorijos. Ypatingieji kokybės ir kompetencijos reikalavimai” reikalavimus. Tai įrodymas, kad laboratorijoje yra įdiegta veikianti kokybės kontrolės sistema, vadinasi, laboratorija yra kompetentinga. Akredituota laboratorija užtikrina aukštą kokybę ne tik tyrimo atlikimo metu, bet ir kelia itin griežtus reikalavimus kokybei ikianalitinės bei poanalitinės fazių metu. Dėl šios priežasties akredituotoje laboratorijoje atlikti tyrimai yra patikimesni, o gydymo įstaigos viena kitos atliktais tyrimais labiau pasitiki ir nebeverčia pacientų kartoti tų pačių tyrimų. Taip taupomi tiek pacientų, tiek sveikatos priežiūros įstaigų pinigai, o svarbiausia – brangus laikas, – teigia laboratorinės medicinos gydytoja E. Marciuškienė.

Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas, gydytojas Antanas Damkus tikina, kad gydymo įstaigai yra labai svarbi laboratorinių tyrimų kokybė.

„Pagal laboratorinių tyrimų rezultatus diagnozuojame daug susirgimų, koreguojame gydymą. Turi būti visiškas tyrimų patikimumas, pasitikėjimas laboratorija, kad klausimų nekiltų nei gydytojui, nei pacientui. Džiaugiuosi, kad dabar itin kokybiški tyrimai prieinami ne tik prie mūsų gydymo įstaigos prisirašiusiems pacientams, bet ir visiems alytiškiams“, – sako Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas, gydytojas A. Damkus.

Nebereikės važiuoti į Kauną ar Vilnių atlikti tyrimų

Kita problema, kurią išsprendė akredituotos laboratorijos padalinio atidarymas Alytuje – sudėtingi ir specifiniai laboratoriniai tyrimai, dėl kurių anksčiau miesto ir rajono gyventojai turėdavo važiuoti į Kauną ar Vilnių.

„Alytaus miesto ir rajono gyventojams taps prieinami reti, sudėtingi, nors laboratorijos veikloje jau tampantys įprastais tyrimai: vitaminas D, slaptosios tuberkuliozės diagnostikai reikalingas „Quantiferon TB Gold“, vitaminas B12, folinė rūgštis. Laboratorija atlieka labai platų alerginių tyrimų spektrą, todėl palengvės darbas Alytaus alergologams. Alytuje taip pat atsirado galimybė patikimiau išsitirti dėl lytiškai plintančių infekcijų, o tam pakanka tik kelių lašų rytinio šlapimo. Laboratorija „Sosdiagnostika“ atlieka dar tikslesnį ŽIV antikūnų kartu su p24 antigenu tyrimą, kuris sutrumpina ŽIV diagnozavimo ar atmetimo periodą iki minimumo“, – esminius pokyčius laboratorinės diagnostikos srityje vardina gydytoja E. Marciuškienė.

Daugiau nemokamų tyrimų

Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas, šeimos gydytojas A. Damkus primena, kad praėjusiais metais buvo pakeista šeimos gydytojo norma, kuri suteikia teisę atlikti daugiau nemokamų laboratorinių tyrimų. Dėl šios priežasties kai kurias ligas pavyksta diagnozuoti greičiau ir suteikti būtiną pagalbą.

„Laboratorinius tyrimus gydytojas skiria, kai yra tam tikros indikacijos, aiškūs paciento skundai, požymiai, kad asmuo serga. Ypatingai daug tyrimų atliekame nėščiosioms, todėl jų priežiūrai skiriame ypatingą dėmesį. Taip pat vykdome ankstyvosios prevencijos programas, finansuojamas PSDF biudžeto lėšomis. Daugiausiai tyrimų atliekama pagal priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos bei širdies ir kraujagyslių ligų programas. Deja, ne visi alytiškiai skuba pasitikrinti sveikatą laiku“, – pastebi šeimos gydytojas.

Pirmasis akredituotos laboratorijos “Sosdiagnostika” pacientas Alytuyje buvo Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, panoręs išsamiai pasitikrinti sveikatą iš kraujo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *