Ar kava sukelia vėžį?

Ar kava sukelia vėžį?

Kai kurie ekspertai teigia, kad Jūsų kava turėtų būti su cukrumi, grietinėle…  ir su vėžio perspėjimu.

Nors mokslininkai dar nepateikė galutinio nuosprenžio ar gerti kavą yra gerai ar blogai, tačiau amerikiečių ekspertai tai jau padarė. Kalifornijos ekspertai ragina JAV kavos pardavėjus skelbti vėžio įspėjimą ant jų parduodamų kavos pakelių.

Problema yra chemikalas, pasigaminantis skrudinimo procese, žinomas kaip akrilamidas, kancerogenas, kuris tapo pagrindu aštuoneris metus trunkančios teisinės kovos priežastimi tarp nedidelės ne pelno siekiančios organizacijos ir pagrindinių kavos įmonių JAV.

Nors šis mūšis pasiekė teismą, mokslininkai vis dar diskutuoja ar kava iš tikrųjų gali sukelti vėžį. Pažvelkime į tai atidžiau.

Prieštaringi rezultatai

Neseniai publikuotame European Journal of Cancer Prevention žurnale atliktame metaanalizės tyrime nustatyta, kad “kavos suvartojimas nėra susijęs su bendra vėžio rizika”.

Tačiau šlapimo pūslės vėžio rezultatai buvo prieštaringi, taip pat keliuose atliktuose metaanalizės tyrimuose buvo nustatyta, kad nėštumo metu vartojama kava padidina riziką vaikams susirgti leukemija.

Taip pat svarbu pažymėti, kad Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC) ataskaitoje teigiama, kad karštų gėrimų vartojimas (daugiau kaip 65 laipsnių) gali padidinti stemplės vėžio riziką. Stemplė yra organas, jungiantis burną ir skrandį.

Kava gali sumažinti vėžio riziką

Pasak Majorie McCullough, ScD ir Susan Gapstur, mokslininkių iš Amerikos vėžio draugijos, vėžio išsivystymo rizika kepenyse, kasoje, krūtinėje, taip pat gimdos gleivinėje ženkliai sumažėja, kai kasdien vartojama kava. Taip yra dėl kavoje esančių antioksidantų.

Nors tyrimai nepaaiškina koks yra kavos poveikis pacientams, sergantiems gaubtinės žarnos vėžiu, docentas ir gaubtinės žarnos vėžio ekspertas Syed Kazmi pastebėjo, kad pacientai, vartojantys kavą, linkę gyventi ilgiau nei pacientai, kurie kavos negeria.

Kavos gėrimas taip pat siejamas su sumažėjusia kepenų vėžio rizika, galimai sumažėjusia burnos / ryklės vėžio rizika, taip pat pažengusiu prostatos vėžiu.

Susirūpinimas sumažėjo

Moksliniai įrodymai apie kavą tarp jos duodamos naudos ir sukeliamos rizikos kinta. Tačiau dėl naujų tyrimų, kuriuose buvo nustatyta daugiau kavos teikiamos naudos sveikatai, susirūpinimas sumažėjo. Jei esate įprastas kavos gerėjas, nauji tyrimai rodo, kad jums tikriausiai nepadidės vėžio rizika.

Jei nesate kavos mėgėjas, neturėtumėte priimti šių faktų, tam, kad pradėtumėte tai daryti. Įrodymai vis dar neaiškūs, ir jei vėlesni tyrimai atskleis teigiamą poveikį, jis greičiausiai bus mažas, daug mažesnis nei bet kokia nauda, gauta išlaikant sveiką svorį arba mažinant alkoholio vartojimą.

 

 

Šaltinis